Jak założyć firmę informatyczną?

Niezaprzeczalny w ostatnich latach rozwój branży IT i dynamiczny rozwój branży komputerowej sprawiły, że na rynku wzrosło zapotrzebowanie na usługi specjalistów, dla których praca z komputerem to coś więcej niż hobby. Oprócz firm outsourcingowych z branży IT, rynek bogaty jest także w świadczenie usług przez freelancerów. Do tego jednak wymagane jest prowadzenie działalności.

Od czego zacząć?

Jeżeli działalność ma być jednoosobowa, z pewnością należy zacząć od ustalenia dokładnego spectrum wiedzy i umiejętności, które możemy zaoferować klientom. Dokładne doprecyzowanie zakresu świadczonych usług pomoże uniknąć wpadnięcia w pułapkę multizadaniowości. Oznacza to, że lepiej ograniczyć działalność do kilku czynności i realizować je w jak najlepszej jakości, niż oferować szeroki wachlarz usług i niekoniecznie doprowadzać je do końca. Tak więc, do założenia firmy niezbędny jest wybór formy prowadzenia działalności, w tym wybór kodów PKD określających profil usług, czy wybór sposobu opodatkowania. Ponadto należy zainwestować w niezbędny sprzęt i oprogramowanie, które będą umożliwiały i ułatwiały prowadzenie działalności, a także w odpowiednio dostosowane miejsce do pracy. Następnie należy stworzyć nazwę, logo, klauzule dotyczące RODO i oczywiście profil firmy w mediach społecznościowych i stronę internetową, aby profil marki być łatwo dostępny w Internecie.

Dopełnienie formalności

Pierwszym krokiem powinna być rejestracja firmy poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej we właściwym Urzędzie Gminy, po czym zostanie nadany numer ewidencyjny oraz NIP firmy. Kolejny krok to złożenie formularza dotyczącego VAT w Urzędzie Skarbowym oraz  formularza dotyczącego ubezpieczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto należy zadbać o współpracę z księgowością, założenie firmowego konta bankowego oraz prowadzenia programu do wystawiania faktur, czy kasy fiskalnej. Rozsądnie będzie także umieścić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym, co ułatwi dokonywanie czynności prawnych. Po dopełnieniu wymaganych formalności można zająć się marketingiem firmy, a po rozkręceniu biznesu i zdobyciu klientów, warto postawić na kursy i szkolenia podnoszące umiejętności i pozwalające zdobywać nową wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *